Birikimli şirket verileri açıklandı

Birikimli şirket verileri açıklandı

  • Gündem
  • Kasım 12, 2022
  • No Comment
  • 216

TOBB Erzurum birikimli kurulan şirket verilerini açıkladı, Erzurum’da bu yılın Ocak-Eylül ayları arasında 268 şirket kurulumu gerçekleşti. 9 aylık kayıtta kurulan şirket sayısı yüksekliği bakımından Doğu Anadolu Bölgesi illeri içinde Van, Malatya ve Elazığ’ın ardından 4, Türkiye illeri sıralamasında ise 39’uncu sırayı aldı.
Erzurum Ocak – Eylül Dönemi
Erzurum’da bu yılın 9 ayında 268 şirket, 15 kooperatif ve 75 gerçek kişi ticari işletmesi kuruldu. Dönemde 37 şirket ve 8 kooperatif tasfiye edildi, 33 şirket, 6 kooperatif ve 41 gerçek kişi ticari işletmesi ise kapandı. Erzurum’da bu yılın 9 ayında kurulan şirket sayısı 2021 yılı Ocak – Eylül dönemine göre yüzde 40,31 oranında arttı.
Erzurum Ocak – Eylül 2021
Erzurum’da 2021 yılının Ocak – Eylül döneminde 191 şirket, 23 kooperatif ve 85 gerçek kişi ticari işletmesi kurulumu kaydedilmiş, dönemde 26 şirket ve 5 kooperatif tasfiye edilirken, 17 şirket, 4 kooperatif ve 37 gerçek kişi ticari işletmesi ise kapanmıştı.
Bölgesel Veriler
TOBB verileri üzerinden DOSİAD Araştırma Merkezince yapılan analizlere göre 2022 Ocak – Eylül döneminde Erzurum’da 268, KUDAKA İstatistik Bölgesi illerinde 369, Kuzeydoğu Anadolu İstatistik Bölgesi illerinde 619, Doğu Anadolu Bölgesi illerinde 2 bin 248 şirket kuruldu.
Erzurum Ortalamaları Geçti
Veriler üzerinden DOSİAD tarafından kaydedilen analizlere göre, bu yılın Ocak – Eylül ayı diliminde kurulan şirket sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre Erzurum, KUDAKA, Kuzeydoğu Anadolu İstatistik Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesinde arttı. Erzurum yıllık artış oranı kaydında bölge ve ülke ortalamalarını yine geçti.
Artış Oranları
DOSİAD tarafından veriler üzerinden yapılan hesaplamalara göre, Ocak – Eylül 2022 döneminde, Kurulan şirket sayı artışı Erzurum’da yüzde 40,31, KUDAKA istatistik Bölgesi illerinde yüzde 23,98, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesi illerinde yüzde 19,96, Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 18,94, oranında kaydedildi.
Erzurum’un Bölgesel Payları
DOSİAD tarafından TOBB verileri üzerinde yapılan analizde, Erzurum’un kurulan şirket sayısı KUDAKA İstatistik Bölgesi illeri toplamında yüzde 72,62, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesi illeri toplamında yüzde 43,29, Doğu Anadolu Bölgesi illeri toplamında yüzde 11,92 oranında pay gösterdi. iha

Related post

Üniversite öğrencilerine sağlık hayat bilgilendirmesi

Üniversite öğrencilerine sağlık hayat bilgilendirmesi

Erzurum Teknik Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Öğrenci Toplulukları ve Kulüpleri tanıtma festivaline İl Sağlık Müdürlüğü adına Sağlıklı Hayat Merkezi sorumlu hekimleri, psikolog,…
Erzurum’da narko alan uygulaması

Erzurum’da narko alan uygulaması

Erzurum’da 7 gün boyunca 723 polis tarafından gerçekleştirilen ‘Narko Alan Uygulaması’ yapıldı. Erzurum Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce narkotik…
Oral, Ata Teknokkent’te girişimcilerle buluştu

Oral, Ata Teknokkent’te girişimcilerle buluştu

Erzurum Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Oral, Ata Teknokkent’te gençler ve girişimcilerle bir araya geldi. Erzurum Ticaret Borsası Yönetim…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.