Geçmiş olsun TÜRKİYEM

Geçmiş olsun TÜRKİYEM

Türkiye’nin 10 kentinde büyük yıkıma yol açan depremin üzerinden 48 saatten fazla bir süre geçti. Ölü ve sayısı yükselirken, arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Deprem 13.5 milyon vatandaşımızı doğrudan etkiledi” dedi.

10 İLİ VURDU: 7,7 – 7,6
Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis ve Malatya illerinde toplam 3 bin 549 vatandaşımız hayatını kaybederken 22 bin 168 vatandaşımızda yaralandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Vatandaşlarımızdan mümkün olmadıkça Osmaniye-Gaziantep yolunda trafiğe çıkmamalarını, ekiplere öncelik vermelerini istiyoruz” uyarısında da bulundu.
Önceki gün gece saat 04.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremin yarattığı yıkım, saat 13.24’te Elbistan ilçesinde yaşanan 7.6 büyüklüğündeki ikinci depremle katbekat arttı.
Kahramanmaraş’ın yanı sıra Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’yı yerle bir eden deprem sonrası ülke genelinde yedi günlük milli yas ilan edildi, arama-kurtarma çalışmaları sürüyor.
Kahramanmaraş’ta 7,7 büyüklüğündeki ilk deprem sonrası şehir merkezindeki Trabzon Caddesi’nde onlarca bina yıkıldı.
O caddenin depremden önceki durumunu gösteren fotoğraflar ortaya çıktı. Uydu fotoğraflarında, yıkılan binaların bir çocuğun alt katlarının mağaza üst katlarının ofis ya da daire olduğu görülüyor. 7-8 katlı bitişik binaların eski yapılar olduğu anlaşılıyor.
Türkiye’yi yasa boğan depremlerde, facianın boyutu her geçen gün artıyor. Depremden en çok etkilenen illerden biri olan Hatay’da ortaya çıkan manzara savaş alanlarını aratmadı.
HATAY MECLİS BİNASI DA YERLE BİR OLDU
Kentin büyük bir çoğunluğu adeta yerle bir oldu. Hastaneler, polisevi, Jandarma ve AFAD’ın da kullandığı kamu binaları ya çöktü ya da ağır hasar gördü.
Hatay’ın Antakya ilçe merkezinde çok sayıda bina yıkıldı. Yıkılan yapılar arasında 1938’de Hatay Devleti tarafından kurulan ve günümüzde valilik tarafından kamulaştırılarak Meclis Kültür ve Sanat Merkezi olarak kullanılan Meclis binası da yer aldı.
VOLEYBOLCU VE FUTBOLCULARA ULAŞILMAYA ÇALIŞILIYOR
Malatya’da Büyükşehir Belediyespor takımından 11 voleybolcu ile 4 ampute futbolcunun kaldığı belirtilen Battalgazi ilçesi Kırçuval Otel’de de kurtarma çalışmaları da devam ediyor.
Çalışmalar, iş makinelerinin desteği ile yoğun kar yağışı nedeniyle güçlükle sürdürülüyor. Depremzedeler, valilik ile belediyenin belirlediği barınma merkezlerinde kalırken, büyük çoğunluğu geceyi araçlarında geçirdi.
Bazı depremzedeler ise enkazdan çıkardıkları malzemeleri yakarak ısınmaya çalıştı.
Vatandaşlar da ekiplere destek veriyor. Arama-kurtarma çalışmaları devam ederken, enkaz başlarında ailelerin umutlu bekleyişi de sürüyor. iha

Related post

Archived

riu palace tropical bay vs riu palace montego bay, check power outages by zip code, nicknames for dustin, did gloria vanderbilt…
Özel bireylerden depremzedeler yararına hayır çarşısı

Özel bireylerden depremzedeler yararına hayır çarşısı

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şubesi ve özel bakım merkezlerince depremzedeler yararına hayır çarşısı düzenlendi. Türkiye…
Gürcistan sağlık heyeti sağlık turizmi kapsamında incelemelerde bulundu

Gürcistan sağlık heyeti sağlık turizmi kapsamında incelemelerde bulundu

Gürcistan sağlık heyeti sağlık turizmi ile ilgili işbirliği yapmak, görüşmelerde ve incelemelerde bulunmak üzere Erzurum Şehir Hastanesi’ni ziyaret etti. Genel Cerrahi,…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.