Atatürk Üniversitesinde Al-Farabi 11. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi düzenlendi

Atatürk Üniversitesinde Al-Farabi 11. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi düzenlendi

Atatürk Üniversitesi ev sahipliğinde, Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (İKSAD) iş birliği ile düzenlenen Al-Farabi 11.Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi, 123 yurtiçi, 134 yurtdışı olmak üzere 25 ülkeden toplamda 257 bildiri ile tamamlandı.
Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı adına kongre açılışına katılan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Özer, Atatürk Üniversitesinin Al-Farabi 11. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresine ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu tarz bilimsel etkinliklere daima destek vereceklerini söyledi.
Birçok bilimin sistemli bir şekilde bir araya gelmesi ile oluşan sosyal bilimlerin, temelinde insanı ele alan disiplinler bütünü olduğunu belirten Prof. Dr. Özer, sosyal bilimlerin, insanın oluşturduğu aile, toplum ve toplulukların yaşayışlarını karşılaştırmak, yaşam standartlarını ortaya çıkarmak ve genel geçer bilgiler elde ederek toplumların en üst düzeyde gelişimine fırsat sunduğunu ifade etti.
Sosyal Bilimler Enstitü Müdürü ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Sait Uylaş ise sosyal bilimlerin önemi, ilgi alanları ve diğer bilimlerle olan ilişkisi konularına değinerek, modern dünyada sosyal bilimler ile beraber iş birliği içerisinde hareket eden diğer bilimsel alanların yöntem, uygulama ve değerlendirmede daha verimli sonuçlara ulaştığını ifade etti.
Prof. Dr. Uylaş, sosyal bilimler alanında yapılan her türlü akademik değere sahip çalışmanın diğer bilim alanlarını da müspet bir şekilde etkilediğini, buna karşılık pozitif bilimlerde yapılan her türlü çalışmanın da toplumun ve bireylerin sosyo-kültürel yaşamını, refahını, yaşam tarzını, psikolojisini, duygu ve düşüncelerini, bakış açılarını vb. birçok şeyi etkilemesi bakımından sosyal bilimlerin ilgi alanına girdiğini dile getirdi.
Konuşmasında bilimsel etkinliklerin önemine ve bilim dünyasına katkılarına değinen İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Başkanı (İKSAD) Dr. Mustafa Latif Emek, bu bağlamda ev sahipliğinden dolayı Atatürk Üniversitesine teşekkür etti.
Üç gün süren kongre programı, açılış bildirisi, plaket takdimleri, yüz yüze ve çevrimiçi bildiriler ile devam etti. iha

Related post

Esnaftan düşük faizli kredi çağrısı

Esnaftan düşük faizli kredi çağrısı

Erzurum Matbaacılar, Kırtasiyeciler, Tabelacılar ve Fotoğrafçılar Esnaf Odası Başkanı Hikmet Karaca, ekonomik sıkıntıda olan esnaf ve sanatkâra yönelik Halkbank tarafından verilen…
Erzurum’da uyuşturucu operasyonu

Erzurum’da uyuşturucu operasyonu

Erzurum polisi tarafından uyuşturucu satıcılarına yönelik yapılan operasyonda 350,76 gram metamfetamin ele geçirildi. Erzurum Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce…
Short Track Milli Takımı enerji depoluyor

Short Track Milli Takımı enerji depoluyor

09-23 Haziran 2023 tarihleri arasında Kocaeli ilinde düzenlenen Short Track Olimpik Aday Kadro Sporcuları, TOHM Sporcuları ve son düzenlenen Türkiye Şampiyonasında…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.